VIETNAMSKÁ FAUNA

Vzhledem k velkým rozdílům v zeměpisné poloze a nadmořské výšce a tím i v podnebí je Vietnam oceňován pro svou bohatou biodiverzitu. Existují zde hory i nížiny, tropické stále zelené lesy, mangrovníkové porosty u pobřeží, rašelinové bažiny, korálové útesy a laguny, kde se naleznou druhy žijící ve slané i sladké vodě.

Naštěstí je mylný často se objevující názor, že ve Vietnamu jako zemi léta pustošenou válkou, došlo k trvalému poškození fauny. Volně žijící živočichové přežily bombardování, k němuž docházelo jen v některých oblastech, které činí malou část země. Velká zvířata se ukryla v jeskyních. Nyní vědci objevují nové živočišné druhy úžasnou rychlostí - dva nové druhy byly pozorovány ve Vietnamu každý týden za posledních 20 let! Osm z deseti savců objevených v posledních patnácti letech byly nalezeny ve Vietnamu. Paradoxně někteří autoři popisují proto mír jako mnohem nebezpečnější než války pro volně žijící zvířata, protože vědci závodí najít a popsat vietnamské vzácné živočichy.

Ve Vietnamu je přibližně 13.766 různých druhů rostlin, asi 10% z nich nenaleznete nikde jinde. Vietnam má 28 národních parků s volně žijícími zvířaty a 126 chráněných oblastí. Celkově je zde zastoupeno 16 % z celého světa známých druhů!

Jedním z nejvzácnějších zvířat na světě je saola, nazývaná asijským jednorožcem. Žije v malém pohoří ve Vietnamu na hranicích s Laosem. Tento tvor, sudokopytník z čeledě turovitých, byl prakticky neznámý až do roku 1992. Má nezvykle mohutný a dlouhý krk, takže vypadá jako antilopa. Mírně zahnuté tmavé rohy rostou oběma pohlavím a dosahují délky 35-50 cm.

Ve Vietnamu žije mnoho druhů opic, z nichž mnohé jsou na seznamu ohrožených. Např. langur indočínský nazývaný též tonkinský tuponosý se považoval za vyhynulý až do roku 1990, kdy byla objevena malá populace v pralesích v odlehlé provincii Vietnamu. Jejich počet se dnes odhaduje na 250 kusů. Languři, kteří patří do podčeledě hulmani, jsou však proti hulmanům robustnější, přední i zadní končetiny mají stejně dlouhé, obličej je krátký a kulatý, oči mají posunuty daleko od sebe, malý nos bývá často ohnutý vzhůru, mají lesklou hustou srst.

Tropické deštné lesy v této krásné zemi jsou domovem pro řadu nejen savců, ale také plazů, obojživelníků, hmyzu atd. Existuje 45 druhů plazů endemických ve Vietnamu a 58 druhů obojživelníků. Žije zde cca 550 různých druhů sladkovodních ryb a více než 2000 druhů mořských ryb, z toho 80 druhů sladkovodních ryb a 7 druhů mořských ryb je endemických.

Ve Vietnamu žije 840 druhů ptáků, ale jen jeden je endemický, a to bažant Edwardsův. V současné době je na seznamu ohrožených živočichů, pokles jeho početnosti je především v důsledku úbytku deštného lesa. Jeho populace se odhaduje na méně než tři tisíce kusů ve volné přírodě. Naštěstí se tomuto krásnému ptáku daří v zajetí v mnoha přírodních rezervacích.


ÚvodKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné infoOkruhy na míru

© 2013 vietnam-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Malajsie
dovolenou ve Vietnamu doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás