POSLEDNÍ VIETNAMSKÝ CÍSAŘ

Bao Dai (v překladu by se dalo říci Strážce výjimečnosti/velikosti) byl posledním vládnoucím vietnamským císařem, a to v letech 1926-45. Po své abdikaci odešel do Hong Kongu a Francie, která byla koloniální mocností ve Vietnamu a Bao Dai byl jen formálním vládcem, protože veškerou faktickou moc v rukou soustředila právě Francie (v době 2. světové války Japonsko). Díky tomu s ní měl dobré vztahy a mohl se proto uchýlit na její území. Dostal však ještě jednu šanci vrátit se do Vietnamu, a to v r. 1949, kdy kvůli ochraně země před Číňany byl ukončen boj proti Francouzům. Opět však ve svých rukách neměl žádnou faktickou moc a v r. 1955 byl nucen odejít již navždy do Francie, jelikož byla vyhlášena Vietnamská republika. Protože však již za jeho vlády ve Vietnamu ho více než politické záležitosti zajímal lov a ženy, exil ve Francii byl pro něho spíše výhrou než nuceným vyhnanstvím.

Narodil se 22.10.1913 v královském sídelním městě Hue jako Nguyen Phuc Vinh Thuy a zemřel 30.7.1997 v Paříži, kde je i pohřben. Jako následník "syna nebes" byl již v r. 1922 odeslán do Francie na výchovu a studia. I když se stal císařem již v r. 1926 po smrti svého otce, vrátil se natrvalo do Vietnamu vládnout kvůli nízkému věku až v r. 1932.

Co se týká jeho soukromí, v r. 1934 si vzal za ženu dceru bohaté vietnamské katolické rodiny, jež se stala císařovnou Nam Phuong. Měli spolu celkem 5 dětí vč. korunního prince Bao Long, který se narodil 4.1.1936. V rychlém sledu pak následovaly další děti v letech 1937, 1938, 1942 a 1943. Bao Dai měl však další čtyři ženy, z nichž 3 si vzal během manželství s Nam Phuong, která zemřela v r. 1963. Poslední manželkou Bao Daie se stala v r. 1972 Francouzka Monique Baudot. Měl svou rezidenci v jižní Francii a jeho soukromá jachta patřila k největším v přístavu Monte Carla.

Vyjádřil se proti americké intervenci ve Vietnamu a komunističtí představitelé Severního Vietnamu za ním dokonce vyslali zástupce s nabídkou, aby se stal členem koaliční vlády Severního a Jižního Vietnamu. Bao Dai se však sladkého života ve Francii nevzdal a nadále se věnoval ženám či golfu:-).

Historie

Historie

Nejen ve 20. století zažil Vietnam válečný konflikt a boj o nadvládu nad jeho územím... Dozvědět se více


ÚvodKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné infoOkruhy na míru

© 2013 vietnam-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Malajsie
dovolenou ve Vietnamu doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás