POSLEDNÍ NEZÁVISLÝ CÍSAŘ

Císař Tu Duc z dynastie Nguyen se narodil 22.9.1829 a vůbec se vlastně neměl původně stát císařem. Nejstarším synem císaře Thieu Tri byl totiž korunní princ Hong Bao. Císař však v obavě před možností vlivu cizích mocností na Vietnam změnil nástupnickou linii a upřednostnil Tu Duca, který se ujal vlády po smrti svého otce v r. 1847, jako zástupce konzervativních tradičních hodnot. Hong Bao se s tím nehodlal smířit a s ním i celá opozice skládající se ovšem z lidí s naprosto rozdílnými konečnými cíly. Paradoxní je především zapojení nejpřísnějších konfuciánských učenců, protože se jim nelíbilo zneuctění dogmatu následnictví nejstaršího syna, i když Thieu Tri změnu udělal právě ve jménu obrany konfucianismu, jelikož Tu Duc byl zarytý konfucianista, kdežto jeho bratr měl umírněnější postoj. Do povstání se zapojili ale i místní křesťanští konvertité, zastánci dynastie Le či rolníci postižení neúrodou a vysokým zdaněním. Císařská vojska povstání potlačila a Hong Bao byl odsouzen k smrti za velezradu. I když císařovna vdova přiměla Tu Duca k udělení milosti bratrovi, Hong Bao spáchal ve vězení sebevraždu.

Francouzské zájmy v Indočíně však už nadále nenechaly Vietnam "na pokoji". Spiknutí s cílem svrhnout císaře se stále opakovala vč. zapojení se křesťanských misionářů podporovaných francouzskou vládou do nich. Tu Duc kontroval drastickými opatřeními vůči vietnamským křesťanským konvertitům, kteří se museli vzdát své víry, jinak byli označeni za kacíře. Napoleon III. vyslal pod záminkou osvobození jednoho křesťanského kněze do Vietnamu válečnou flotilu, proti které zastaralá císařská vojska neměla šanci. Ani spojenectví s Čínou nepřineslo úspěch. Protože v zemi pokračovaly i vnitřní nepokoje, byl Tu Duc nucen podepsat smlouvy s Francouzi, aby mohl vojenskou sílu využít k potlačení vzpoury. Jižní Vietnams se tak stal francouzskou kolonií Kočinčína a Annam (střed) s Tonkinem (sever) francouzskými protektoráty. V den své smrti 17.7.1883 císař prý skonal proklínaje Francouze...

Tu Duc byl vzdělaný, inteligentní a jemný muž, básník a filozof. Kvůli prodělání neštovic v raném věku se mu nepodařilo zplodit dědice, i když manželek a konkubín měl desítky. Na trůn po něm proto nastoupil adoptovaný syn Duc Duc, ve skutečnosti syn 4. bratra Tu Duca. Zatímco Tu Duc byl nejdéle panujícím císařem dynastie Nguyen, Duc Duc byl naopak u moci jen 3 dny... Poté následuje již jen plejáda císařů, jimž historie vyčítá jejich zkorumpovanost s Francouzi, a proto Tu Duc bývá nazýván posledním nezávislým vietnamským císařem.


Historie

Historie

Nejen ve 20. století zažil Vietnam válečný konflikt a boj o nadvládu nad jeho územím... Dozvědět se více


ÚvodKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné infoOkruhy na míru

© 2013 vietnam-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Malajsie
dovolenou ve Vietnamu doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás