NENÁVIDĚNÝ CÍSAŘ

Předposlední vietnamský císař Khai Dinh se narodil jako Nguyen Bun Dao 8.10.1885. Byl nejstarším synem císaře Dong Khanh (zemřel r. 1889), ale k moci se dostal až po svých příbuzných, císaři Thanh Thai a Duy Tan z jiné větve dynastie Nguyen. I když o moci se v jeho případě příliš mluvit nedá. Byl totiž jakousi loutkou Francouzů, kteří tehdy vládli celé Indočíně jako koloniální mocnost. Jeho jménem Francouzi např. zatýkali revolucionáře, což zapříčinilo, že byl nenáviděn svým vlastním lidem. Pozdější první vietnamský prezident Ho Či Min o něm dokonce napsal posměšnou hru "Bambusový drak". Podle jiných zdrojů ho však motivovala ke spolupráci s Francouzi nevyspělost Vietnamu, který aby se mohl prosadit a být nezávislý, by měl nejprve získat technologické znalosti od této koloniální velmoci. Zatímco jedni ho kritizovali za život v luxusu, podle jiných býval prý klidný, laskavý a soucitný muž. Nezbývá tedy nic než konstatovat, že nejspíše se jeho představa o mírovém řešení situace v zemi nesetkala se zájmem u nacionalistů ani u Francouzů a neměl sílu vybudovat si respekt žádné ze stran.

Neoblíbenost císaře Khai Dinh dosáhla vrcholu v r. 1923, když povolil Francouzům zvýšení daní vietnamským rolníkům, přičemž část peněz měla být věnována na stavbu jeho monumentální hrobky. Inspiraci k její architektuře získal v Evropě, jelikož se stal prvním vietnamským císařem, který přicestoval do Evropy. Konkrétně se zúčastnil v r. 1922 výstavy v Marseille.

Vládl celkem 9 let, od 18.5.1916 do své smrti 6.11.1925. Měl několik manželek a konkubín. Jediného syna, pozdějšího posledního vietnamského císaře Bao Dai, mu porodila jedna z konkubín, která díky tomu byla korunována. Khai Dinh zemřel v pouhých 40 letech na tuberkulózu. Stejně jako jeho otec měl chatrné zdraví.


Historie

Historie

Nejen ve 20. století zažil Vietnam válečný konflikt a boj o nadvládu nad jeho územím... Dozvědět se více


ÚvodKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné infoOkruhy na míru

© 2013 vietnam-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Malajsie
dovolenou ve Vietnamu doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás