KDO BYL HO ČI MIN?

Narodil se 19.5.1890 v Kiem Lien v centrálním Vietnamu jako Nguyen Sinh Cung a zemřel 2.9.1969 v Hanoji jako Ho Či Min (Ho Chi Minh, přičemž Ho je obvyklé vietnamské příjmení a zbytek znamená "osvícený"). V jeho rodišti se nachází replika domu, kde žil. Otec byl konfuciánský učenec a učitel, později i císařský soudce. Zemřel několik dní poté, co obdržel 102 ran rákoskou jako trest za údajné zneužití moci. Ho Či Minovi dostalo francouzského vzdělání, studoval lyceum v Hue. 6 měsíců vyučoval ve škole v Phan Thiet, dnešním oblíbeném plážovém letovisku v dostupné vzdálenosti Saigonu. V r. 1911 se vydal lodí jako pomocník v kuchyni do Evropy. Ve francouzské Marseille se hlásil do koloniální školy, ale nebyl přijat. Rozhodl se tedy cestovat po světě. Opět jako pomocník v kuchyni na lodi se dostal do USA, kde pracoval na různých pozicích, poté do Velké Británie. Od r. 1917 či 1919 je opět ve Francii a začíná se zajímat o politiku. V r. 1923 opouští Paříž a vydává se do Moskvy, v r. 1924 pak do Kantonu v Číně, kde formuje revoluční hnutí.

Právě v Číně se stane něco, co nezapadá do pozdějšího obrazu Ho Či Mina jako člověka  naprosto oddaného revoluci a nezávislosti Vietnamu. V r. 1926 se totiž žení, jako 36letý si bere 21letou čínskou dívku Zeng Xueming, a to i přes nevůli svých (sou)druhů. Hájí se tím, že se od ní potřebuje naučit jazyk a udržovat dům. Již v r. 1927 však Ho Či Min musí uprchnout z Číny před protikomunistickým pučem a cesty manželů se tím navždy rozdělí. V následujících letech Ho Či Min hodně cestuje - do Mosky, kde se zotavuje z tuberkulózy, Paříže a přes další evropské země se vydává do Thajska. S manželkou se snad setkává ještě jednou během svého pobytu v Hong Kongu. Jeho dopis, aby za ním přijela do Šanghaje, však Zeng již zásluhou "vyšší moci" nedostane. V r. 1931 je Ho Či Min vězněn v Hong Kongu, soudnímu procesu prý tajně přihlížela i Zeng a tehdy viděla svého muže naposledy.

Ho Či Min se stává představitelem Kominterny v jihovýchodní Asii. Cca v r. 1940 poprvé užívá jméno Ho Či Min. V r. 1941 se vrací do Vietnamu jako vůdce boje za nezávislost na Francii. V r. 1945 se stal prvním prezidentem Vietnamské demokratické republiky, která vznikla v severním Vietnamu. V letech 1945-55 byl zároveň premiérem. S pověstnou skromností odmítá i jako nejvyšší představitel země bydlet v bývalém honosném paláci francouzského guvernéra v Hanoji a vybírá si raději jako svůj příbytek zahradní domek u paláce. Dnes zde lze navštívit nejen onen zahradní domek, ale i Ho Či Minovo mauzoleum či muzeum. Protože zemřel v den výročí založení Vietnamské demokratické republiky, s oznámením jeho úmrtí lidu se čekalo 48 hodin. Jeho přání být zpopelněn nebylo splněno, naopak je jeho tělo dosud vystavováno ve výše zmíněném mauzoleu... Ve svých životopisech je zmiňován nejen jako politik, ale i jako básník. Jeho podobizna či busta je i dnes vyvěšena na úřadech či ve školách.

A jak to dopadlo s jeho manželkou? V r. 1950 poznala v novinách Ho Či Mina a dozvěděla se tedy, že se stal prezidentem severního Vietnamu. Psala neúspěšně na Velvyslanectví v Pekingu, nakonec jí představitelé čínské vlády doporučili, aby se přestala snažit o kontaktování Ho Či Mina. A dokonce i Ho Či Min se pokusil 2 roky před svou smrtí přes severovietnamského konzula setkat se Zeng, leč také bez úspěchu. Jak je vidět, tak i legendy si nemohou dovolit vše, co si přejí... Zeng zemřela v r. 1991 v 86 letech.


Historie

Historie

Nejen ve 20. století zažil Vietnam válečný konflikt a boj o nadvládu nad jeho územím... Dozvědět se více


ÚvodKalendář 2021ČlánkyFotogaleriePrůvodce dle zájmuPrůvodce dle abecedyObecné infoOkruhy na míru

© 2013 vietnam-travel.cz

Navštivte další zajímavé destinace:
Srí Lanka
Malajsie
dovolenou ve Vietnamu doporučujeme u CK Nirvana Travel

Váš e-mail
Text
Kontaktujte nás